Zážitky v Veľkej Británie! Pokračovanie rozhovoru s Patríciou Kapasnou

26. septembra 2017

Premýšľali ste niekedy, ako vyzerá Tesco vo Veľkej Británií? Ako funguje a čo ponúka? Naši štyria kolegovia zo strednej Európy dostali šancu navštíviť Londýn a Oxford v rámci nezabudnuteľnej 3-dňovej prehliadky počas leta. Vybratí boli z desiatok uchádzačov zo Slovenska, Poľska, Maďarska a z Českej republiky, pričom všetci prihlásení prejavili veľký záujem o tento výmenný program Tesca vo Veľkej Británií.

 

Za Slovensko do Londýna vycestovala Patrícia Kapasná, pracovníčka finančných služieb HM Žilina. O jej prvých dojmoch ste si mohli prečítať v najnovšom jesennom vzdaní magazínu pre kolegov Naše Tesco. A pretože sa do časopisu nezmestilo všetko, prinášame vám celý rozhovor s Patríciou taktiež on-line. 

Ako sa vám páčil Londýn? Aký je váš celkový dojem?

Hm, Londýn…myslela som si, že ma neprekvapí svojou uponáhľanosťou, lebo som ju viac menej čakala a myslela som si, že ma nemôže prekvapiť, ale prekvapil ma a to dosť vo veľkej miere. V meste som videla ľudí  asi zo všetkých kútov sveta. Tu jeden čierny, tam ďalší dvaja žltí.. spleť všetkých kultúr a národností aké si človek len dokáže predstaviť.  Takže v celku veľmi veľmi uponáhľané mesto. A musím dodať, že anglické počasie nesklamalo, aj keď prvý deň bolo naozaj pekne a nespadla ani kvapka. Potom to už bolo horšie, no mohlo byť ešte horšie. J

Boli ste tu už predtým? Ak nie, čo sa vám najviac páčilo?

Predtým som v Londýne nikdy nebola. Páčilo sa mi mesto ako také. Videla som Tower Bridge, London Bridge, Buckinghamský palác, Londýnske oko, Oxford Street, uličku 9 a ¾ …ona naozaj existuje:-), je toho naozaj veľa a za 4 dni človek nemá šancu vidieť všetko. A musím dodať, že to čo som videla v posledný deň na letisku ma naozaj prekvapilo. Neskutočne veľa ľudí a (asi organizovaný) chaos. Personál letiska ochotný pomôcť aj v tom zmätku a naviesť ľudí na správnu cestu s úsmevom na tvári. Vlastne všetci sa vždy usmievajú a podchvíľou sa pýtajú „Are you ok?“

Ako sa Vám páčilo navštíviť obchod Tesco v zahraničí? 

Tesco obchody sú v celku pekné a čisté, tak ako aj naše. Najviac mi utkvel v pamäti najmenší Tesco obchod, aký som kedy videla (doteraz) a to vo Westminster, kde to bola vlastne jedna ulička na šírku tela, ktorá sa začala za rohom jednej budovy (tej istej)  a za druhým rohom sme vyšli von. Regály boli úzučke, ale aj napriek tomu sa tam dali nájsť základné veci.

Čo vás najviac motivovalo z toho, čo ste videli počas tohto výmenného pobytu?

Priznám sa, že tejto otázke dostatočne nerozumiem. Motivovalo v čom?

Čo Vám najviac utkvelo v pamäti z tejto cesty?

Ak si odmyslím, že žijeme veľmi konzumný život v tejto dobe, tak najviac mi určite utkvel v pamäti príbeh pani, ktorá založila miestnu komunitu Oxford Community Soup Kitchen – The Icolyn Smith Foundation (dá sa vidieť aj na facebooku, pod rovnakým názvom).

Vyskúšali ste nejaké špecifické britské pochúťky? Ktorá z nich Vám chutila najviac? 

Keďže vieme, že pre Britov sú najviac typické anglické raňajky, tak som ich samozrejme vyskúšala, ale musím povedať, že pre mňa osobne to nie je. Jesť fazuľu na raňajky.:-) Samozrejme, že na výber bolo toho veľa. So záujmom som si odsledovala niektorých raňajkujúcich ľudí v hoteli a tí si doslova vychutnali volské oko, párky a fazuľu na raňajky. Asi to boli Briti. 🙂
No boli sme aj v reštaurácii Jamieho Oliviera a príjemne sme si posedeli aj v staručkej reštaurácii s názvom The White Horse“.

Našli ste v regáloch londýnskeho obchodu nejaké unikátne výrobky, ktoré sú veľmi špecifické pre Veľkú Britániu?

Skôr ako typické výrobky som videla v londýnskych obchodoch hotové jedlá. Briti tým doslova žijú. Asi to je pre nich typické. 🙂 Všade a aj na uliciach funguje Grab & Go (zhrabni a choď, a to doslovne). Nemyslím tým čisto bagety, tak ako je to zaužívané u nás. Veľmi bežné je aj balené ovocie na dávky. Tiež veľmi obľúbené.

Aké sú podobnosti a rozdiely vo výrobcoch , ktoré sú v obchodoch vo Veľkej Británii a na Slovensku?

O podobnostiach písať nebudem. Tovar majú taktiež vystavený ako u nás. Jesť musia. 🙂 Skôr ako to, ma zaujalo ako pomáhajú miestnym farmám dostať ich úrodu na trh, čiže do obchodu. Napr. jahody sú riadne označené, že ich pôvod je z miestnej farmy. Môžu sa líšiť svojou veľkosťou a tvarom, keďže nie sú také dokonalé, ale ich cena je prijateľnejšia.

Ako sa pozeráte na  rozdiely v tom, ako fungujú obchody vo Veľkej Británii v porovnaní so Slovenskom?

Rozdiel vidím hlavne v tom, že Briti sú viac usmievaví ako my. A čo sa týka obchodu ako takého bola som veľmi prekvapená ako u nich vyzeral sklad. Dosť ma to zaskočilo, ale musím povedať, že v negatívnom zmysle.

Návšteva celej škály obchodov Tesco –  Na čo sú zákazníci v Londýne zameraní z hľadiska nakupovania?

Tak ako som už písala vyššie sú zameraní na hotové jedlá. Myslím si, že skôr si užijú spolu večere. Okrem toho sa dajú nájsť v obchodoch celé moduly jedál typické pre jednotlivé krajiny. Pripisujem to však mixu rôznych národností a kúpy schopnosti s ktorou sa nemôžeme porovnávať. (môj názor). Okrem toho sa dajú nájsť lacnejšie výrobky pod značkou „Tesco Value“  pre chudobnejších a pre bohatých sa dá vybrať z celej škály  „Tesco Finest“.

Ako vnímate UK program „Vy rozhodujete, my pomáhame“ – ako sa líši od toho, čo robíme na Slovensku?

V Anglicku to funguje viac ako u nás. Každý druhý mesiac majú 3 nové programy pre pomoc ľudom zo strany Tesca. Program sa volá „Bags of Help“. Sú to projekty, ktoré sú zamerané na pomoc miestnym ľudom. Každý záujemca o pomoc musí byť neziskovou organizáciou ( to je rovnaké ako u nás). Pomoc sa realizuje z predaja Tesco tašiek pod záštitou Groundwork UK. Všimla som si, že pri každej návšteve komunity alebo stretnutí s človekom, ktorý túto pomoc priamo vykonáva bolo to, že najväčšou snahou je ľudí hlavne zbližovať a spájať.

Ktoré dobré postupy ste videli na predajni, ktoré vás zaujali?

Zaujalo ma, že Tesco naozaj úzko spolupracuje s miestnymi komunitami. Na jednej z predajní sme navštívili aj priestor, ktorý Tesco poskytuje priamo týmto ľudom na predajnej ploche. Tam sa môžu stretávať a porozprávať, počúvať hudbu. Stačí si ju zajednať. V tej istej predajni sme videli ako ponúkajú 1 kus ovocia pre dieťa. Aj keď zo začiatku museli upozorňovať, aby si to ovocie nedávali do tašiek a že naozaj jeden kus ovocia je pre jedno dieťa. Po celý rok funguje potravinová banka. Veľmi akčne sa zapájajú zamestnanci Tesca. Napr. v pondelok a v stredu im ostáva veľa pečiva, dávajú ho do školy. Riaditeľ tej školy rozhodne a rozdá poukážky, napr. 6 deťom (záleží od množstva jedla), ktorým dajú pripravené jedlo zadarmo (podľa toho ako situáciu detí vidí riaditeľ, keďže pozná ich sociálne pomery).

Aké sú vaše dojmy z londýnskeho charitatívneho programu?

Moje osobné dojmy z charitatívneho programu boli veľmi dobré. Vidím ako sa dá ľuďom pomôcť, a že kde je vôľa je aj cesta. Len treba byť ľudský a chcieť úprimne a naozaj pomôcť. V jednom z charitatívnych programov prerozprávala tá pani ako začínala ona s touto pomocou. Každý sa môže ocitnúť na dne, ale môže z neho aj vstať a netreba týchto ľudí odsudzovať. Jej rozprávanie nás chytalo za srdce. Myslím si, že všetkých prítomných. Ich „kuchyňa“ je otvorená 2x do týždňa, kde podávajú jedlo pripravené z Tesco prebytkov. Nerozlišujú či niekto Ázijčan, Žid, Moslim…. Moja otázka bola: „Ak príde niekto a nemajú už jedlo, čo urobia?“ Jej odpoveď s úsmevom na tvári bola: „Pripravíme niečo iné, hladný neodíde. 🙂 Okrem toho tam učia miestnych ľudí z týchto komunít ako variť z mála, ale chutne. Usporadúvajú karnevaly, festivaly, oslavy. Väčšinou príprava trvá 2 týždne, kde si vyrobia vlajky, masky (pri príležitosti brazílskeho karnevalu). Naposledy mali Let´s Celebrate Summer. Táto komunita oslávila minulý rok 25 rokov existencie. Taktiež si pomáhajú navzájom napr. idú mladí ľudia baliť nákupy a tí im dajú peniaze.

Aké charitatívne projekty profitovali z projektu  „Vy rozhodujete, my pomáhame“ a ako to obohatilo životy ľudí v Londýne?

Myslím si, že v Londýne je týchto projektov veľmi veľa. My sme reálne videli Soup Kitchen a navštívili sme aj škôlku v jednej štvrti, kde z peňazí, ktoré dostali, postavili resp. zakúpili preliezačky z dreva pre detičky.

 Čo robia obchody v Londýne s potravinovými prebytkami?

Na konci každého dňa manažér upozorní na „FARESHARE“ (aplikácia) miestne charitatívne organizácie na prebytok jedla, ktoré si môžu prísť vyzdvihnúť zadarmo na obchod. Organizácia, ktorá má o jedlo záujem potvrdí svoj záujem a jedlo si príde vyzdvihnúť. Toto funguje  momentálne na niektorých predajniach, nie na všetkých. Samozrejme, že sa chystá rozšírenie počtu predajní o túto možnosť.

Aké prvky londýnskej prevencie proti plytvaniu potravinami boli podľa vás najužitočnejšie a najviac Vás zaujali?

Najviac ma zaujalo, či skôr zaskočilo, keď na jednej z predajní ukázali ako zmrazujú jedlo v posledný deň spotreby, aby ho nemuseli vyhodiť. Sama neviem či s tým viac súhlasím alebo nesúhlasím. (Bolo to na obchode, kde ponúkali to ovocie zadarmo).
Navštívili sme aj Head Office, kde sme sa stretli s ľuďmi, ktorí priamo pracujú na týchto projektoch a snažia sa nájsť cestu a spôsob ako čo najlepšie a najviac pomôcť. Predstavili nám tam priamo projekt „Bags of Help“ a taktiež „FARESHARE“.

Tesco ako také sa snaží zvýšiť povedomie o kvalite jedla z Tesca, ale chce ostať priateľské a ukázať ako sa starajú sa o komunity (spoločensky zodpovedne). Zámerom je, spojiť jedlo a zamerať sa na ľudí. Oslovujú ľudí, zákazníkov, kolegov, aby sa mohli prihlásiť do reklamy, aby boli ľudia reálni. Snažia sa ukázať rôzne kultúry, rôzne modely rodín, nie iba ideálne.

https://www.youtube.com/watch?v=YW-V6-vetWE – skutočná zákazníčka

https://www.youtube.com/watch?v=HWTjFsxYq6w – netradičný model rodiny, otec a syn samozrejme, že tých reklám je oveľa viac

Nakoniec by som sa chcela z celého srdca poďakovať za možnosť vycestovať do Londýna všetkým zainteresovaným ľuďom, bez ktorých by to nešlo. Avšak najviac Amy Bowden z U.K. z Head Office a Andrášovi Radovi z Maďarska za sprievod a svoj čas strávený s nami. No najviac mojej kolegyni Gabike Ráczovej bez ktorej, by som sa nikdy neprihlásila. BIG thanks všetkým. J