Je čas pripraviť záhradu na zimu

29. septembra 2017


Nielen jar či leto sú vhodné na „piplanie“ sa v záhrade. Ani počas jesenných mesiacov sa nemusíte vzdať svojej záľuby. V záhrade je totiž čo robiť aj v septembri či októbri.

Kým niektoré kvety a rastliny sa pomaly chystajú na zimný spánok, iné len čakajú na svoje zasadenie. Patria medzi ne mrazuvzdorné rastlinky ako napríklad petržlen, mrkva, prípadne tymián, ale aj zimný cesnak. Tie posaďte už teraz, na to, aby im vzišli klíčky potrebujú totiž dlhší čas. Pozor, ak sadíte koreňovú zeleninu, nájdite jej iné miesto ako mali tento rok. Ak im pôdu kvalitne pred zasadením pohnojíte, pekne sa zazimujú a keď príde na jar ich čas, vyklíčia.

Vysadiť môžete aj stromčeky – jeseň je stvorená pre jablone, slivky, ale aj čerešne a marhule. Záhradníci radia pri výsadbe kmene nabieliť, prípadne obaliť bielou netkanou textíliou. Stromčeky tak ochránite pred zimným mrazom.

Aj kvetiny či kríky

Nezabudnite na sadenie okrasných rastlín. Jesenné dni sú ideálne na vysadenie cibuľovitých kríkov a rastlín, či okrasných drevín, ako tulipány, narcisy, krokusy, alebo tis. Okrem toho by ste nemali zabudnúť na ošetrenie ruží, chryzantém a ďalších kvetín. Navyše toto obdobie je veľmi vhodné na presádzanie, a to vďaka dažďu, ktorý je pre jeseň typický. Pôda je tak vlhkejšia.

Okrem vysádzania či presádzania je potrebné časť záhrady zase zazimovať. V prvom rade nezabudnite pokosiť trávnik, ideálny čas je koniec októbra, potom ho dobre pohnojte hnojivom, ktoré trávu na zimu posilní a zvýši odolnosť voči mrazu. Dobré je urobiť aj vertikuláciu pomocou vertikutátora, najmä ak váš trávnik trápi burina. Okrasné rastliny, ktoré neznesú mráz, ako napríklad muškáty, presťahujte do interiéru, prípadne do pivnice či garáže. Nezabudnite uzatvoriť prívody vody a vypustiť kohútiky, aby v nich nezmrzla voda a nezničila ich. Kríky a živé ploty prestrihajte.

Všetko potrebné pre jesennú záhradku nájdete aj v predajniach Tesco.