DRŽAŤ SA svojich koreňov- rozhovor so známou českou speváčkou Anetou Langerovou

31. októbra 2017

PIESNE, KTORÉ SPIEVAM, PRIPOMÍNAJÚ HODNOTY, NA KTORÉ SA ČASTO ZABÚDA A KTORÉ SÚ PRE MŇA VEĽMI DÔLEŽITÉ. KAŽDÝ HĽADÁ V PIESNI TO, ČO SA HO TÝKA.“ SO ZNÁMOU ČESKOU SPEVÁČKOU ANETOU LANGEROVOU SME SA POROZPRÁVALI O HUDBE, PRÍRODE, ALE AJ O TOM, ČO POVAŽUJE V ŽIVOTE ZA NAJDÔLEŽITEJŠIE.

Hudobne sa vám podarilo preraziť vďaka populárnej súťaži Superstar. Ako si spomínate na toto obdobie?
Spomínam naň rada, pretože mi prinieslo mnoho skúseností, ktoré dodnes využívam pri svojej práci. Bola to dobrá škola vo
všetkých ohľadoch. Zároveň to bolo veľmi rýchle a hektické obdobie, pre mňa často nezrozumiteľné, keď som hľadala správnu
cestu, po ktorej sa vydám, aby som mohla spievať a živiť sa tým. Túžila som sa čo najskôr postaviť na vlastné nohy, skladať vlastnú
hudbu a texty a stať sa paňou svojho života.

Čo vám táto skúsenosť priniesla?
Obrovské množstvo skúseností, ktoré využívam dodnes, keď vystupujem na pódiu, komunikujem s médiami, natáčam videoklipy
alebo robím rozhovory v televízii.

Prihlásili by ste sa do podobnej súťaže aj dnes?
Do súťaže ma vtedy prihlásil môj otec s kamarátkou. Celé toto obdobie bolo jedným veľkým paradoxom. Nie som na takéto súťaže stavaná, takže sama by som sa neprihlásila ani dnes. Vtedy mi sestra povedala, že keď tam nepôjdem, budem slaboch, a že to predsa môžem aspoň skúsiť. A tak som ju poslúchla a dopadlo to tak, ako to dopadlo.

Máte za sebou úspešné turné pod šírym nebom Na Radosti 2017 a letné festivaly. Ako sa vám koncertovalo?
Koncerty sú pre mňa najväčšou odmenou. Keď máte pre koho hrať a spievať, je to radosť. Som za to veľmi vďačná a verím, že zasa vymyslíme niečo nové.Teším sa na ďalšiu prácu.

V jeseni vystúpite ako hosť na exkluzívnych koncertoch Marty Kubišovej. Na čo všetko sa môžu vaši fanúšikovia tešiť?
Môžu sa tešiť hlavne na Martu, ktorá týmito koncertmi ukončí svoju kariéru. Pre mňa je cťou, že ju budem môcť na tejto ceste sprevádzať a stáť pri nej. Z môjho pohľadu je to veľmi dôležitý moment pre českú a slovenskú hudobnú scénu.

Kým je pre vás Marta Kubišová?
Marta je úžasná speváčka, a hlavne dobrý človek. Mám ju rada už od svojho detstva a veľmi si vážim to, že som mala možnosť s ňou takto intenzívne spolupracovať niekoľko rokov. Veľa ma toho naučila. V jeseni príde do kín film 8 hlav šílenství, v ktorom ste si zahrali hlavnú úlohu.

Aký máte pocit z natáčania a zo samotného filmu?
Natáčanie bolo silné, zábavné a veľmi inšpiratívne. Opäť som sa toho mnoho naučila a spoznala som skvelých ľudí. Marta Nováková, autorka scenára a režisérka filmu, je žena na svojom mieste. Absolútne som jej dôverovala a dala sa
ňou viesť.

Vo filme stvárňujete ruskú poetku Annu Barkovovú. Čím vám je táto postava blízka?
Anna Barkovová bola zrejme svojhlavá žena, nahlas vyjadrovala svoje názory, nebol jej ľahostajný okolitý život a písala krásne básne. Verím tomu, že mala bohatý vnútorný svet a možno vďaka nemu prežila hrôzy vtedajšej doby.

Prečo ste túto úlohu prijali?
Pôvodne som mala len naspievať jednu pieseň k filmu, ale Marta sa potom rozhodla, že mi ponúkne aj hlavnú úlohu. Neverila som vlastným ušiam. Bolo to veľmi nečakané. Najskôr som odmietla, pretože nie som herečka a neviem hrať, ale Marta ma nakoniec presvedčila. Moje rozhodnutie ovplyvnila dôvera voči samotnej Marte a tiež to, že mám rada výzvy.

Je pre vás film len krátkodobým dobrodružstvom alebo máte v pláne v herectve pokračovať?
V pláne to nemám, ale bola to rozhodne skvelá skúsenosť.

Kde by ste sa ešte chceli hudobne posunúť? Máte nejaký hudobný vzor?
Posunúť sa chcem každou doskou. Nemám konkrétny cieľ, idem za tým, čo cítim.

Čo pre vás znamená slovo profesionalita?
Dobre urobená práca s ľahkosťou a nadhľadom.

Čo vyžadujete od seba a iných?
Predovšetkým slušné a ohľaduplné správanie a úprimnosť.

Čo by ste chceli svojou hudbou povedať?
Piesne, ktoré spievam, pripomínajú hodnoty, na ktoré sa často zabúda a ktoré sú pre mňa samu veľmi dôležité. Každý hľadá v piesni to, čo sa ho týka.

Ste dlhodobou patrónkou projektu „Drž rytmus s čistou řekou Sázavou“. Je vám ekológia blízka?
Tento projekt som začala podporovať preto, lebo mám rada prírodu a som presvedčená, že ju máme rozmaznávať, rovnako ako ona rozmaznáva nás a chrániť prostredie, v ktorom žijeme, aby v ňom bolo dobre aj nám samotným. Tento projekt tvoria dobrovoľníci, ktorí sa každý rok stretnú pri rieke, aby ju vyčistili. Celkovo mi je tento projekt
veľmi sympatický.

Aké ďalšie charitatívne a ekologické projekty podporujete?
Podobných projektov je celý rad. Keď mi je niektorý z nich blízky, jednorazovo ho podporím, ale radšej sa venujem jednému projektu naplno a dlhodobo.

Problém životného prostredia začína byť čoraz pálčivejší a týka sa nás všetkých. Ako podľa vás môže každý z nás prírode pomôcť?
Môžeme jej pomôcť tým, že sa k nej budeme správať úctivo, ohľaduplne, skrátka tak, aby sme ju neničili a neplytvali
jej zdrojmi. Nie je nutné zapájať sa hneď do veľkých projektov, stačí málo, napríklad zdvihnúť igelitové vrecko pri prechádzke so psom a hodiť ho do koša, ideálne triedeného odpadu.

Aká ste v súkromí? Ako zvládate domácnosť a aký máte vzťah k vareniu?
Baví ma tvoriť a zútulňovať si domov tak, aby v ňom bolo príjemne a bezpečne. Varím rada, ale málo. Najradšej sa starám o kvetiny, ktoré mám na terase.

Aká je kulinárska špecialita Anety Langerovej?
Milujem červenú repu. Je to veľmi jednoduché, zdravé a chutné jedlo. Som vegetariánka, takže mäso u mňa nenájdete.

Čo je pre vás najlepším relaxom?
Ticho a tma.

Po čom ešte túži Aneta Langerová?
Všetko, čo potrebujem pre šťastný život, mám. Túžim po tom, aby som mala okolo seba aj naďalej svoju rodinu a priateľov, ktorých mám nadovšetko rada.

zdroj: TESCO magazín