Prestávame fajčiť – Cigareta: klamlivý pocit šťastia

9. januára 2018

Chceli by ste sa zbaviť závislosti na cigaretách? V rámci januárovej edície programu Buď. fit sa vám budeme snažiť pomôcť prestať fajčiť. Každý týždeň vás čaká odborný článok na túto tému od výživovej poradkyne Zuzany Šafářovej. Zuzany sa môžete aj v priebehu celého januára spýtať na čokoľvek, čo vás z tejto oblasti zaujíma. Stačí jej napísať e-mail na safarova.zuzana@seznam.cz. A TO NIE JE VŠETKO, KAŽDÝ TÝŽDEŇ MÔŽETE TIEŽ SÚŤAŽIŤ O vitamínová BALÍČEK A PRODUKTY NICORETTE. Viac informácií o súťaži nájdete na konci článku

Prestávame fajčiť – Cigareta: klamlivý pocit šťastia

Fajčenie vzbudzuje príjemné pocity a uspokojenie. Cigareta v nás vyvoláva uvoľnenie a odháňa napätie. Pomáha nám lepšie sa sústrediť a podporuje sebavedomie. V podstate sme vymenovali hlavné pozitívne účinky nikotínu, ktoré sú zároveň hlavným dôvodom, prečo fajčíme. Nikotín veľmi rýchlo prechádza z horiacej cigarety priamo do mozgu. Už za niekoľko sekúnd dokáže naplniť náš vnútorný pocit prázdnoty. Na krátky okamih prináša veľmi silný efekt – niekedy by sme ho mohli nazvať až pocitom šťastia. A to je presne dôvod, prečo ľudia siahajú nielen po cigaretách, ale po drogách všeobecne. Zvyčajne si pri tom neuvedomujú, že s každou ďalšou cigaretou sa prepadávajú hlbšie do osídiel závislosti, ktorá ich pomaly, ale isto, pripravuje o slobodu. Pocity nezávislosti a slobody, ktoré  cigarety na začiatku vyvolávajú, sa po čase zmenia na trvalé napätie a úzkosť – potrebu mať cigarety vždy na dosah. Závislosť na nikotíne je jedna z najrýchlejšie získaných závislostí spomedzi všetkých ostatných návykových látok. A je to pretrvávajúca závislosť. Aj človek, ktorému sa podarí prestať fajčiť, upadá  po jednej vyfajčenej cigarete opäť do kruhu závislosti. Pri fajčení nikotín prechádza do tela cez sliznice v ústach a v nose, cez priedušničky v pľúcach sa dostáva do krvného riečiska a odtiaľ priamo do mozgu. V mozgu funguje obrovský počet buniek, tzv. neurónov, ktoré vzájomne komunikujú cez neurotransmitery. Neurotransmitery sú chemické látky, ktoré prenášajú nervové vzruchy. Noeurotransmitery zohrávajú kľúčovú úlohu vo fungovaní našich orgánov, riadia rytmus spánku a bdelosti, ovplyvňujú našu pamäť a pozornosť, a tiež to, ako sa cítime. Nikotín sa v našom mozgu mení na ďalšie látky, ktoré pozitívne vplývajú na náladu. Človek by si mohol položiť otázku: ak má nikotín taký pozitívny účinok, prečo lekári považujú fajčenie za zlé, a nemali by nám ho naopak vlastne predpisovať?

Spomeňte si ale na svoju prvú cigaretu. Prvýkrát ste takmer určite necítili nič príjemné a po jej dofajčení ste sa zrejme cítili dosť zle. Práve vtedy vám vaše telo, nezaťažené klamnou ilúziou šťastia, jasne hovorilo, že cigareta nie je pre vás nič dobrého. Aj preto väčšina ľudí začne kašľať. Telo sa prirodzenou cestou chce zbaviť dymu. Cigareta, rovnako ako iné drogy, je dobrým sluhom, ale veľmi zlým pánom. S každou ďalšou vyfajčenou cigaretou sa stávate doslova otrokom. Mozog začne vyžadovať svoju pravidelnú dávku nikotínu. A keď hladina nikotínu poklesne, začnú sa prejavovať typické abstinenčné príznaky. Od nervozity a úzkosti až po permanentnú podráždenosť a hlbokú depresiu. Po zapálení cigarety si mozog nikotín doplní a nepríjemné pocity miznú. Veľmi rýchlo si tak v sebe vybudujeme návyk cigareta = uvoľnenie. Ak však vyfajčíme bezprostredne za sebou niekoľko cigariet, zrazu je hladina nikotínu príliš vysoká a začnú sa prejavovať rovnaké nepríjemné pocity ako pri prvej cigarete. Už to nie je uvoľnenie, už je nám zle… Čudné, však? Človek by si pomyslel, že čím viac cigariet, tým lepšie sa uvoľní.

Čo nám hovorí tento experiment? Hovorí nám, že pocit šťastia je vlastne len iluzórny. Presnejšie povedané, je to len oslobodenie od abstinenčných príznakov. Abstinenčné príznaky majú okrem psychickej, aj fyzickú podobu, napríklad bolesti hlavy. Závislosť na cigaretách je rovnakou závislosťou ako na závislosť na heroíne. V našom prípade si však drogu môžeme legálne kúpiť. Štatisticky cigarety zabíjajú omnoho viac ľudí než heroín. Podobne ako pri heroíne, aj potreba nikotínu stále stúpa. Ale dôvody, prečo si človek napriek prvej nepríjemnej skúsenosti zapáli ďalšiu a ďalšiu cigaretu sa líšia. Prvá vyfajčená cigareta sa často vníma ako dvere do dospelosti, snaha dosiahnuť nezávislosť, prejav vzdoru: Nikto mi nebude zakazovať robiť si, čo chcem! Veľmi často sa spája aj so snahou zapadnúť do určitej skupiny. Keď si idete pofajčiť so šéfom alebo s kolegami, často vyriešite dôležitý pracovný problém alebo si vybudujete hlbší vzťah s dôležitými ľuďmi. Jedna zaujímavá štatistika hovorí, že až 70 percent fajčiarov má génovú mutáciu, ktorá spôsobuje, že ľahšie podľahnú závislosti. Nemýľme sa však – tento gén neznamená, že sa nikdy nedokážete fajčenia vzdať! Každý môže prestať fajčiť, i keď to, prirodzene, nebude ľahké. Medzi fajčiarmi aj inými závislými vždy bude existovať určité percento ľudí, ktorí nie sú ochotní alebo schopní prestať, droga bude navždy ich vášňou a zmyslom života. Títo ľudia budú fajčiť, aj keď poznajú negatívne účinky na zdravie. Napriek tomu, že sú všeobecne známe a akceptované, závislí fajčiari ich často spochybňujú. A často s fajčením neskoncujú ani vtedy, ak sa u nich prejaví smrteľná choroba, akou je napríklad rakovina. Stále sa budú tešiť na svoju cigaretu ako na niečo, bez čoho si život nemôžu predstaviť. V takomto prípade nemá cenu ich presviedčať, veď napokon, každý má právo rozhodovať o vlastnom zdraví a živote.

Ak nie ste tento prípad a chceli by ste sa vzdať svojej závislosti, pripravili sme pre vás niekoľko článkov. Verte mi, tých pár pozitív, ktoré vám fajčenie dokáže priniesť, môžete dosiahnuť aj inými a omnoho bezpečnejšími spôsobmi. Vnútorný pocit šťastia máte na dosah. A bude trvať dlhšie než pár minút, kým dohorí cigareta.

POZOR SÚŤAŽ:

Napíšte nám pod článok, ako sa vám darí prestávať fajčiť, prečo ste sa k tomuto kroku rozhodli a aké robíte pokroky. Autorov najlepších odpovedí odmeníme vitamínovým balíčkom a produkty Nicorette.