Prestávame fajčiť – Objavte nové horizonty nefajčenia!

29. januára 2018

Chceli by ste sa zbaviť závislosti na cigaretách? V rámci januárovej edície programu Buď. fit sa vám budeme snažiť pomôcť prestať fajčiť. Každý týždeň vás čaká odborný článok na túto tému od výživovej poradkyne Zuzany Šafářovej. Zuzany sa môžete v priebehu celého januára spýtať na čokoľvek, čo vás z tejto oblasti zaujíma. Stačí jej napísať e-mail na safarova.zuzana@seznam.cz. A TO NIE JE VŠETKO, KAŽDÝ TÝŽDEŇ MÔŽETE TIEŽ SÚŤAŽIŤ o vitamínový BALÍČEK A PRODUKTY NICORETTE. Viac informácií o súťaži nájdete na konci článku.

Rozmýšľali ste niekedy nad prínosmi nefajčiarskeho života? Je ich mnoho, ale niekedy chvíľu trvá, kým si ich uvedomíme. Ľudia ich začínajú reálne cítiť až určitý čas potom, ako sa vzdajú cigariet. Prvý je zjavný. Keď prestanete fajčiť, bezpochyby sa vám poďakuje vaše telo, pretože fajčenie preň znamená silný oxidačný stres. Keď už telo nie je v strese, nemusí vydávať energiu a vyčerpávať cenné látky na vyrovnávanie jeho negatívnych vplyvov. Váš organizmus už nemusí prijímať jedy a začne sa pomaly regenerovať. Po poslednej cigarete sa krvný tlak vracia na normálnu úroveň, postupne sa začne zlepšovať aj krvný obeh a zásobovanie kyslíkom. Po niekoľkých týždňoch si prvé rozdiely všimnete najprv na svojej pokožke, pretože koža je zrkadlom fyzického stavu vnútorných orgánov. Už o pár dní potom ako zahasíte poslednú cigaretu sa pľúca vyčistia a začne sa vám lepšie dýchať. Ak vás často trápil kašeľ a nádcha, po niekoľkých mesiacoch aj tieto problémy ustúpia. Ručím vám za to, že budete cítiť omnoho viac energie, už sa nezadýchate ako starý muž, keď pôjdete hore schodmi alebo si zahráte tenis. Pomaly ale isto sa každým rokom bude znižovať aj pravdepodobnosť srdcového infarktu.

Ľudia, ktorí prestali fajčiť, sa navyše tešia z pocitu slobody, ktorý im zanechanie zlozvyku prinieslo. Ako nefajčiar už nebudete musieť v noci bežať po cigarety na pumpu alebo do večierky, keď v panike zistíte, že vám došli. Nebudete sa musieť triasť od zimy pred reštauráciami plnými vašich nefajčiacich priateľov ani sa na výlete obávať, že vám navlhnú cigarety. Nebudú vás už mátať dlhé nefajčiarske lety, ani nebudete musieť ako šialenec hneď po pristátí hľadať fajčiareň na letisku. Nebudete musieť neprestajne myslieť na to, ako by ste si zapálili. Keď prekonáte úvodné nepríjemné obdobie, abstinenčné príznaky sa už neobjavia. Ako nefajčiarovi sa vám zostria zmysly – najmä čuch a chuť. Budete si môcť vychutnať rôzne druhy jedla. A ani nehovoríme o tom, že je naozaj krajšie nemať zažltnuté ruky a zuby.

Ak vaša rodina a blízki nefajčia, vaše cigarety ich určite rozčuľujú. Môžu narušiť vzájomné vzťahy a byť príčinou častých hádok. Možno sa kvôli nim hádate aj so susedmi, ktorých obťažuje dym. Keď prestanete fajčiť, máte veľkú šancu napraviť veľa pokazených vzťahov. A nakoniec, ako nefajčiar si uvedomíte, že cigarety naozaj smrdia. Cigaretový dym zacítite z veľkej diaľky a fajčiarska domácnosť vám už nebude voňať vábne. Ako nefajčiar veľmi rýchlo zachytíte cigaretový pach v dychu fajčiara, aj keď práve nefajčí. A verte mi, nie je to príjemná vôňa. Karel Nešpor, známy český lekár, ktorý sa špecializuje na drogové závislosti, tento stav nazýva fajčenie „z tretej ruky“, kedy pľúca fajčiara vylučujú akumulovaný cigaretový dym.

Dnes je veľmi moderné zaoberať sa zdravým životným štýlom a fajčenie sa postupne stáva spoločensky neprípustným. Tento trend sa prejavuje aj v rozširovaní zákazu fajčenia na verejných priestranstvách. Fajčiari sú postupne vytláčaní z reštaurácií, kaviarní a nákupných stredísk na ulicu. A je veľmi pravdepodobné, že boj proti fajčeniu bude pokračovať a fajčiarov vytlačí doslova na okraj spoločnosti. Ako fajčiar máte už dnes menšiu šancu získať dobré zamestnanie, najmä ak sa uchádzate o prácu v medzinárodných spoločnostiach a korporáciách. Budúci zamestnávateľ sa môže obávať toho, že budete častejšie chorí alebo budete pracovný čas márniť na fajčiarskych prestávkach.

Ak sa vám podarí prestať fajčiť navždy, bude to váš veľký osobný úspech a mali by ste byť na seba hrdí. Najmä v mladosti alebo v zložitých životných situáciách nie je umením poddať sa a stať sa závislým na cigaretách. Ale zbaviť sa tohto hnusného zlozvyku je niečo, čo si skutočne zaslúži náš obdiv. Ten, čo to dokáže, si posilní sebavedomie a už sa nebude dať len tak ľahko zraziť na kolená.

POZOR SÚŤAŽ:

Napíšte nám pod článok, ako sa vám darí prestávať fajčiť, prečo ste sa k tomuto kroku rozhodli a aké robíte pokroky. Autorov najlepších odpovedí odmeníme vitamínovým balíčkom a produktami Nicorette.