Prestávame fajčiť – Najväčšia obava: NEPRIBERIEM?

26. februára 2018

Mnohí ľudia sa obávajú, že ak prestanú fajčiť, nevyhnutne stučnejú. Táto obava je často až natoľko silná, že aj tí, čo by chceli prestať fajčiť, sa napokon rozhodnú, že budú radšej pokračovať vo svojom nebezpečnom zlozvyku, len aby nepribrali. Faktom je, že bez cigariet sa metabolizmus skutočne spomaľuje a môže dôjsť k zvýšeniu váhy. Abstinencia môže so sebou priniesť aj zvýšenie chuti do jedla, najmä chuti na sladké. Ak to so skončením fajčenia myslíte vážne, musíte si tieto skutočnosti uvedomiť, ale nemali by vás zastaviť. Ponúkam vám niekoľko tipov ako sa vyrovnať so strachom z priberania.

Ak už ako fajčiar trpíte nadváhou, odporúčam vám, aby ste sa ešte pred začiatkom abstinovania pokúsili aspoň o čiastočné zníženie váhy. Pravdou je, že po zanechaní fajčenia sa metabolizmus naozaj spomaľuje, ale tento stav je len dočasný a netrvá dlho. Zrejme pocítite väčšiu chuť do jedla, a najmä chuť na sladké. Teraz to viete a môžete sa na to pripraviť. Znamená to, že v obchode by ste sa mali vyhýbať nakupovaniu vysoko kalorických potravín a zamerať sa skôr na kvalitu. Na druhej strane, pozitívne je, že ako nefajčiar budete cítiť omnoho rozmanitejšiu paletu chutí a jedlo vám bude chutiť inak ako predtým. Môžete jesť dobré a zdravé jedlo a vychutnať si ho viac než umelo ochutené rýchle občerstvenie. Je veľmi dôležité, aby ste si uvedomili, že počas abstinencie by ste mali konzumovať potraviny, ktoré očistia vaše vnútorné orgány od všetkej tej špiny nahromadenej počas dlhých rokov fajčenia. Ako teda treba jesť, aby ste sa vyhli priberaniu, ale zároveň sa vnútorne očistili?

Začnime s raňajkami. Ak milujete sladké jedlo, ráno je ideálny čas na jeho vychutnanie. Určite je dobré dodať telu uhľovodíky a dokonca aj rýchle cukry, ktoré po nočnom pôste zvýšia hladinu cukru v krvi. V zime by ste mali dať zelenú teplým cereálny kašiam – ovsenej, prosnej, pohánkovej, ryžovej atď. Dajú sa doplniť čerstvým alebo sušeným ovocím, semienkami, či orechmi. Z ovsených vločiek si môžete pripraviť kašu alebo chrumkavé zapekané müsli. O zrýchlenie metabolizmu sa postarajú rozmanité koreniny. Jednou z nich je škorica, ktorá dodá chuť každým sladkým raňajkám. Ak máte na raňajky radšej niečo slané, výbornou voľnou sú vajcia. Môžete si urobiť vajcia na tvrdo, praženicu alebo omeletu s cibuľkou a zeleninou a krajcom chleba. Mali by ste si pamätať, že množstvo jedla na raňajky, či na obed alebo večeru by malo byť asi také ako zovretá päsť, nie viac. Vynechajte ranné maškrtenie (ak ste to zvykli robievať) a vypite namiesto toho dva alebo tri decilitre čerstvej ovocnej alebo zeleninovej šťavy. Výborná kombinácia je šťava z jablka, červenej repy, karotky a špenátu. Alebo jednoducho namiesto džúsu zjedzte celé jablko.

Obed vždy začínajte polievkou alebo malým zeleninovým šalátom. Poskytne vám vlákninu, veľmi potrebnú na pravidelné vyprázdňovanie. Vyhýbajte sa ťažkým vyprážaným jedlám – hranolčekom, vyprážanému syru, ale aj knedliam, vrátane zemiakových. Pokúste sa jesť viac rýb, kuracieho, morčacieho, králičieho a teľacieho mäsa. Raz za mesiac si môžete dať aj hovädzie a bravčové. Mäso, rovnako ako vajcia, vás zaplní a nebudete dlhšie cítiť hlad. Veľmi vám odporúčam, aby ste sa vyhýbali klobásam a ostatným údeninám. Chutnou a zdravou prílohou je ryža, pohánka, kus-kus a polenta. Okrem predkrmu alebo polievky by ste ku každému jedlu mali konzumovať aj prílohu vo forme čerstvej alebo dusenej zeleniny. V lete si zas môžete dať ako hlavný chod obrovskú porciu zeleninového šalátu.

Ak ste si zvykli dať niečo menšie na olovrant, odporúčam vám, aby ste sa v prvých týždňoch abstinencie úplne vyhýbali pekárenským výrobkom. Namiesto toho si vychutnajte jogurt, kefír, podmaslie, srvátkový nápoj, zeleninu, ovocie alebo ich rôzne kombinácie. Výborná je napríklad strúhaná karotka s hrozienkami a orechmi. Chutnou pochúťkou na olovrant môže byť aj palacinka (s čo najmenším množstvom cukru) so sladkým cottage cheese, karobom alebo ovocím, či lekvárom. Ďalšou možnosťou je celozrnný chlieb so syrom, nátierkou zo strukovín alebo zeleniny a šalátové listy. Ak máte na poobedie naplánovanú nejakú fyzickú aktivitu, pridajte si na zahryznutie pomaranč alebo mandarínku.

Na večeru voľte strukovinovo-obilno-zeleninové kombinácie. Rýchle a chutné sú nasucho pečené zemiaky s výbornou omáčkou z kyslej smotany s čili alebo restovanou cibuľkou. Čili je ďalšou z korenín, ktoré zrýchľujú metabolizmus. Môžete sa nechať inšpirovať ázijskou kuchyňou a pripraviť si rôzne jedlá s kari alebo rybami. Podobne ako obed, aj večeru by ste mali začínať šalátom. Zaplní žalúdok a zabráni tomu, aby ste sa prejedli. Aj na večeru sa odporúča konzumovať strukoviny s obilninami a zeleninou – napríklad šošovicu s ryžou alebo pečenú zeleninu. Ak prichádzate domov neskoro, dobrou voľbou je výdatná pórová alebo šošovicová polievka.

Veľmi efektívnym spôsobom ako naštartovať spomalený metabolizmus je krátky pôst. Odporúčam, aby ste po troch týždňoch abstinencie zaradili do svojich stravovacích návykov aj pôst – vždy jeden deň v týždni. Po pôstom nemám na mysli výstražnú hladovku! Znamená len obmedzený príjem potravy – dve až tri zeleninové jedlá s prídavkom obilnín a jedna porcia ovocia.

Každé jedlo by ste mali jesť pomaly. A jeden tip pre maškrtníkov – vždy so sebou noste vrecko so sušeným ovocím a orieškami (ak nie ste na ne alergickí) a v núdzi sa z neho odmeňte zdravou sladkosťou. Je to omnoho lepšie než priemyselne vyrábané cukrovinky a zároveň tento malý zákusok utíši chuť na sladké. Alternatívnym riešením je žuvačka, ktorú si dáte vždy, keď pocítite chuť na sladkosti. Doma a v práci by ste mali mať rôzne ovocné čaje, ktoré tiež pomôžu pri krotení chúťok.