Slováci čoraz viac vyhľadávajú liečivé bylinky, hitom je rakytník

6. apríla 2018

Farma Agrokarpaty plánuje rozšíriť výrobu, aj vďaka spolupráci s Tescom. Aktuálne už takmer 90 lokálnych farmárov a malých výrobcov potravín dodáva svoje špeciality do našich 20 hypermarketov na Slovensku. Vlani sme spustili program podpory malých slovenských výrobcov potravín. Na tomto projekte sme spolupracovali aj s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré aktívne pomáhalo pri výbere producentov.

Už takmer  700 výrobkov od malých lokálnych dodávateľov nájdu aktuálne zákazníci na našich pultoch, označených špeciálnymi ľudovými ornamentmi. Súčasťou ponuky sú aj jedinečné bio bylinkové čaje z farmy AGROKARPATY v Plavnici v okrese Stará Ľubovňa. Firma už štvrťstoročie pestuje liečivé rastliny v ekologicky nezaťaženom prostredí v oblasti Pienin a Magury pod Vysokými Tatrami.

Všetky naše výrobky sú čisté – bez umelých chutí, farieb a aróm. Preto ich ľudský organizmus dobre prijíma a pozitívne na ne reaguje. Na vytváraní zloženia čajových zmesí sa podieľajú poprední odborníci z oblasti fytoterapie z Košíc, Nitry, Bratislavy, Brna a Užhorodu,“ uviedla Helena Petrusová, majiteľka firmy AGROKARPATY.

Región Starej Ľubovne sa podľa nej preslávil aj vďaka výskytu množstva minerálnych prameňov a patrí ku klimaticky najčistejším oblastiam strednej Európy. V okolí farmy nie sú fabriky, ktoré by znečisťovali vzduch. „Verím v liečivú silu byliniek. Z praxe máme veľa pozitívnych skúsenosti, či už ja, kolegovia alebo naši zákazníci.  Keď vás bolí žalúdok alebo máte kŕče, spravte si čaj napr. z rebríčka alebo, ak máte možnosť, zjedzte z neho pomalým žuvaním dva čerstvé kvety. Kŕče do pol hodinky ustúpia. Keď vás bolí hrdlo, skúste šalviový čaj alebo yzop lekársky, tieto byliny sú protizápalové, ako prírodné antibiotikum,“ dodáva Helena Petrusová.

Detoxikačný čaj pomáha aj pri ožiarení

Slováci majú podľa nej čoraz väčší záujem o liečivú silu prírody. Vyhľadávaný je najmä rakytníkový čaj a špeciálne čajové zmesi ako napríklad urologický, na vysoký tlak, detoxikáciu, zmes Tatry či novinka Poľovnícky čaj. „K unikátom patrí detoxikačná čajová zmes FYTO, ktorá bola vytvorená v spolupráci s profesorkou Oxanou Hanič z Užhorodskej univerzity. Tento čaj bol vyrobený pre ľudí ožiarených černobyľskou haváriou a používal sa na ich detoxikáciu  aj v nemocniciach. Keď dioxínom otrávili bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, posielali sme mu na vyžiadanie  FYTO čaj na detoxikáciu. Je vhodný aj dnes, keď sme často pod vplyvom žiarenia z počítačov. Čaj vyplavuje z organizmu toxické látky, zlepšuje imunitu, stimuluje funkciu tráviacich orgánov látkovej premeny, znižuje škodlivosť neekologických vplyvov v organizme a malých dávok ožiarenia,“ prezradila majiteľka farmy.

Nové haly aj výrobky

O programe podpory malých farmárov v Tescu sa úspešná podnikateľka dozvedela z  Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. „Hneď potom ma oslovili priamo z Tesca. Hoci som sa obávala a neplánovala som s veľkým reťazcom nikdy spolupracovať, žiadne moje obavy sa nenaplnili a spolupráca je úspešná. Aj vďaka spolupráci s Tescom sa aktuálne púšťame do inovácie výrobných technológií, strojov na spracovanie bylín aj baliarenské linky. Keďže výroba medziročne narastá, staviame nové haly, ktoré sú potrebné na spracovanie a výrobu. Samozrejme, pracujem aj na nových produktoch, ktoré pripravujem na základe požiadaviek zákazníkov,“ doplnila farmárka.

Pre malých výrobcov sme pripravili aj špeciálne podmienky, ako je napríklad flexibilný objednávkový režim, či distribúcia. Cieľom je podporiť rast malých firiem, z ktorých mnohé nemajú skúsenosti s dodávaním tovaru do reťazcov. Ponuka sa v predajniach odlišuje podľa dodávateľov v jednotlivých regiónoch.

Firma AGROKARPATY zamestnáva stabilne 56 zamestnancov, počas sezóny pri zbere byliniek pomáha približne 20 brigádnikov. Spoločnosti medziročne narástol obrat, aj vďaka spolupráci s nami, o desatinu.