Potravinami plytváme o tretinu menej, no čaká nás ešte veľa práce.

10. mája 2018

Práve sme zverejnili správu o potravinovom odpade v strednej Európe za finančný rok 2017/18, ktorá odzrkadľuje náš skutočne veľký pokrok, aký sme dosiahli v našom boji proti plytvaniu potravinami v našich prevádzkach. Náš celkový potravinový odpad sa medziročne znížil z 54 102 ton v roku 2016/17 na 38 054 ton v roku 2017/18, čo je veľmi výrazné zníženie, a to až o 30 %.

Je to pre nás všetkých fantastický výsledok, ktorý by sa nestal reálnym bez podpory našich kolegov v takmer každej časti nášho obchodného reťazca – dodávateľského, prevádzkového, distribučného, objednávkového a produktového, ktoré sú súčasťou celého tímu, ku ktorým patria tisícky ďalších kolegov v obchodoch. Práve oni robia každý deň dôležité rozhodnutia,  o tom ako sa naloží s potravinovými prebytkami z našich obchodov, ako budú darované našim charitatívnym partnerom po celom Česku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku, pomáhajúc nasýtiť ľudí v núdzi.

Neustála spolupráca s našimi viac ako 1 100 miestnymi potravinovými bankami a charitatívnymi organizáciami nám umožnila z viac ako 10 600 ton potravín z našich obchodov a distribučných centier pripraviť viac ako 25 miliónov porcií jedla, a tak nasýtiť tých, ktorí to potrebujú. Tieto fantastické výsledky vnímam spolu a ostatnými kolegami z nášho stredoeurópskeho biznisu. Som nadšený tým, čo sme spolu dosiahli v minulom roku, aby sme sa priblížili k nášmu záväzku v boji proti plytvaniu potravinami a napĺňaniu cieľa, že všetko jedlo, ktoré je bezpečné na konzumáciu, nebude vyhodené v žiadnom Tesco obchode v strednej Európe a celosvetovo sa nám podarí znížiť potravinový odpad o polovicu do roku 2030.

Z týchto skvelých výsledkov nemusí byť zreteľné, čo to v skutočnosti znamená bojovať proti plytvaniu potravinami a prečo je to správne. V novembri minulého roka sme spoločne spolu so 14 manažérmi z obchodov z východného Poľska jeden deň pomáhali Potravinovej banke v Poznani a zažili sme, ako sa potraviny zbierajú, prerozdeľujú a napokon pomáhajú ľuďom v núdzi – tak to robíme aj v Čechách, Maďarsku a na Slovensku. Na záver dňa sme si spoločne sadli a najedli sa. Toto jedlo pomohli pripraviť manažéri obchodov z potravinových prebytkov z okolitých obchodov, pričom s nami jedli aj bezdomovci z okolia Markot.

Pochutili sme si na kuracej polievke, po ktorej sme si dali zemiakové kotlety a varené zemiaky s paradajkovou omáčkou. Bolo to všetko vynikajúce a výživné jedlo. Bolo inšpiratívne a emocionálne vidieť, ako naše potravinové prebytky  pomáhajú zbližovať ľudí pri jednom stole. Pomohlo to aj mne a aj mojim kolegom z obchodu pochopiť na vlastnej koži, že to, čo darujeme v podobe potravín,  má skutočne veľký význam pre ľudí v núdzi, a prečo je také dôležité, aby sme všetci zaobchádzali s jedlom zodpovedne. Aby sme robili všetko, čo dobré jedlo dokáže zachrániť, bez ohľadu na to, aká je naša každodenná práca v spoločnosti Tesco v strednej Európe.

Pre viac informácií o našich výsledkoch  o potravinovom odpade za rok 2017/18 navštívte www.tescoplc.com

Wojtek Sokół, manažér kampaní, Tesco CE