Chystá sa najväčší piknik v meste, príďte aj Vy!

22. mája 2018

Chcete vedieť ako zastaviť plytvanie potravinami? Aktívne sa zapájame a realizujeme opatrenia na elimináciu odpadu, a to hneď viacerými smermi: projektom Perfectly Imperfect, darovaním potravín Potravinovej banke Slovenska a podpornými aktivitami ako je Slovak Food Festival. Veľa zaujímavých informácií nielen o potravinovom odpade, ale aj ako variť a zároveň neplytvať potravinami, sa dozviete aj v našej Tesco Food Waste zóne na Slovak Food Festivale 26.5 o 16.30 hod, kde bude variť šéfkuchár Jaroslav Ertl s potravinami Perfectly Imperfect.

www.slovakfoodfestival.sk/bratislava/program/tesco-food-waste-zona/

Nastal čas zastaviť plytvanie potravinami

Vedeli ste, že až tretina potravín sa celosvetovo nikdy nedostane na taniere a končí ako odpad? Podľa nášho posledného prieskumu vyprodukuje každý Slovák v priemere až pol kila potravinového odpadu denne. Téma odpadu sa týka každého z nás.

Sme jediným maloobchodným predajcom na Slovensku, ktorý bojuje proti plytvaniu potravinami aktívne  „na všetkých frontoch“. Začína u dodávateľov, od ktorých odoberáme ovocie a zeleninu. Nie vždy majú tieto potraviny dokonalý tvar, avšak na čerstvosti im neuberá. Sú zdravé a chutné. Ponúkame ich zákazníkom v rámci sortimentu Perfectly Imperfect za výhodné ceny. Pre dodávateľov bola zavedená aj horúca linka, kde môžu nahlásiť potenciálny vznik potravinového odpadu.

Najdôležitejším projektom sa však stalo darcovstvo potravinových prebytkov v obchodoch. Našim spolubojovníkom je Potravinová banka Slovenska spolu s lokálnymi charitami, ktorí pomáhajú brániť potraviny pred vyhodením.  Ďalším a nemenej významným je pilotný projekt – kompostovanie v obchodoch.

Údaje, ktoré presvedčia

Z pohľadu dát, ktoré sme aktuálne (máj 2018) zverejnili, vyplynulo, že medziročne sa podarilo znížiť potravinový odpad v prevádzkach na Slovensku o celých 20 %, a to najmä vďaka meraniam a zmenám v systémoch plánovania, objednávania a skladovania. Okrem zefektívnenia interných procesov sa nám podarilo tiež zvýšiť množstvo darovaných potravín aj vďaka tomu, že počet obchodov, ktoré darujú prebytky, neustále narastá. Aktuálne darujeme potraviny na Slovensku zo 113 obchodov. V spolupráci s Potravinovou bankou Slovenska sme dokázali darovať v roku 2017/18 ľuďom v núdzi 577 ton potravín, z čoho bolo možné pripraviť až 1,3 milióna porcií jedla. Do roku 2020 budú schopné darovať potraviny všetky obchody s perspektívou stáleho znižovania potravinového odpadu, avšak s maximalizovaním potravinových darov. Ambícia je to veľká, avšak reálna, pretože za minulý rok sa podarilo darovať o 400 ton viac potravinových prebytkov ako predchádzajúci rok!

Jedným z dôležitých cieľov udržateľného rozvoja je neplytvať nielen prírodnými zdrojmi, ale ani potravinami, ktoré sú pre ľudí  vzácnou komoditou.

Podporte našu iniciatívu a zapojte sa aj Vy do boja proti plytvaniu potravinami!

POZVÁNKA:

Navštívte SLOVAK FOOD FESTIVAL 26. mája od 16.30 hod. a TESCO FOOD WASTE ZÓNU, kde sa dozviete, ako Tesco bojuje proti plytvaniu potravinami a veľa zaujímavých informácií pre Vašu domácnosť pod taktovkou známeho šéfkuchára Jaroslava Ertla. Viac informácií získate tu: http://www.slovakfoodfestival.sk/bratislava/program/tesco-food-waste-zona/