Mandarínky – Znamenie sviatkov

28. novembra 2018

Sú okrúhle, oranžové, nádherne voňajú a ešte lepšie chutia. Patria medzi citrusové plody, a keď sa objavia v obchodoch, je to nepochybne znamenie toho, že sa blížia sviatky!

Mandarínky aj klementínky sú obľúbeným zimným ovocím. Jedny aj druhé patria medzi citrusy a sú dostupné v obchodoch takmer celý rok, no ich vôňa sa nám spája väčšinou s Vianocami.  Líšia sa nielen názvom, ale aj pôvodom a chuťou. A pre tých všímavejších tiež farbou! A hoci klementínky sú mandarínky (opačne to však vždy neplatí) a mandarínky sú mladšie sestry pomarančov, každé ovocie má svoje charakteristické a unikátne vlastnosti.

Mnoho odtieňov citrusov

Ľahko si možno všimnúť, že tri spomínané citrusy majú nádhernú oranžovú farbu. Ale pozorné oko fanúšika citrusových plodov si rýchlo všimne, že mandarínky majú hlbší a intenzívnejší odtieň ako klementínky. Sú tiež väčšie. Fakt, že klementínky sú najmenšie v citrusovej rodine,  vynahradzujú chuťou – sú sladšie ako mandarínky, majú menej kôstok alebo nemajú vôbec žiadne, a majú krásnu lesklú a hladkú kôru! Ľahšie sa tiež šúpu, hoci v tejto oblasti sa nemožno sťažovať ani na mandarínky. Príkladom je odroda Satsuma – aromatická, osviežujúca a trošku kyslá. Mesiačiky citrusov sa ľahko oddeľujú od kôry a od seba navzájom. Zaujímavosťou je, že klementínky majú párny počet mesiačikov od 8 do 14 a mandarínky, úplne opačne – nepárny od 9 do 15!

Staroveký citrus – krátka história:

→ O mandarínkach…

Historické zdroje uvádzajú, že mandarínky sa pestovali v Číne už pred 3 000 rokmi. Považovali sa za symbol bohatstva a šťastia a starostlivosti o ne sa venovalo veľa času. Tento staroveký citrus sa dostal do Európy na začiatku 19. storočia (Číňania starostlivo strážili svoje spôsoby pestovania) a veľmi rýchlo sa udomácnil na európskych trhoch.

→ O klementínkach…

Prvá klementínka sa vypestovala v roku 1902. Francúzski kolonizátori si privlastnili právo na klementínky a začali ich pestovať napríklad na Korzike, ktorá je dodnes známa ich produkciou.

→ O pomarančoch…

Prvá zmienka o tomto ovocí pochádza z čínskej literatúry z roku 314 pred n. l.. V roku 1987 boli pomarančovníky vyhlásené za najpopulárnejšie ovocné stromy na svete. Mnoho ich druhov pochádza z východnej Ázie a Číny a dnes sa toto ovocie pestuje v krajinách  s tropickým podnebím.

Zaujímavosťou je, že klementínka vznikla náhodou a jej názov sa odvodzuje od mena kňaza Clémenta Rodiera – francúzskeho misionára a mnícha, ktorý žil v alžírskom meste Oran.

V Tescu nájdete široký sortiment starostlivo vybraných citrusov. Mandarínky a pomaranče sú dostupné voľne alebo v sieťkach. Klementínky si môžete kúpiť tiež v sieťkach i v elegantných škatuliach pod značkou Tesco Finest vo verzii s lístkami.