Detox pre vaše telo a myseľ

3. júna 2019

Prečo detox?

Jar je obdobie, keď sa príroda pomaly zobúdza. Po zimných mesiacoch, keď sme trpeli nedostatkom aktivity a jedli prevažne ťažké jedlá s nedostatkom čerstvej zeleniny a ovocia, sa cítime podobne. Cítime sa ťažko, málo sa pohybujeme a trpíme nedostatkom energie. Zjednoťme sa s prírodou, načerpajme energiu zo zdrojov, ktoré nám ponúka. To je náš cieľ. Cítiť sa sviežo, ľahko a šťastne, a preto aj zdravo.

Ako na to?

Je množstvo metód, ako detoxikovať svoje telo. Každý si môže vybrať tú, ktorá mu najviac vyhovuje. Hlavné pravidlo detoxu znie: detoxikujeme – postíme sa preto, lebo to CHCEME, nie preto, že je to módne alebo nás do toho tlačí niekto z nášho okolia. Čokoľvek, čo budeme robiť z donútenia, nám spôsobí predovšetkým stres. A s tým súvisia všetky negatívne vplyvy na náš organizmus, ako napríklad vyplavovanie stresových hormónov, ktoré blokujú očistné procesy v tele.

Všeobecné pravidlo

Každé obdobie detoxu zahŕňa prísny pitný režim. Ďalej je dôležité vypustiť nezdravé potraviny a návyky, ktoré sú v našich stereotypných jedálničkoch zastúpené vo veľkej miere:
• jednoduché cukry (sladkosti, zákusky, sladené nápoje, sladké pečivo),
• biela múka (pečivo a sušienky),
• káva, alkohol, cigarety

Ako dlho máme dodržiavať detox alebo sa postiť?

To je veľmi individuálne. Stanovme si cieľ na jeden deň, dva, tri, týždeň alebo dlhšie. Ajpol dňa je lepšie než nič. Cyklus je dôležité opakovať.