Slovákom prekáža plytvanie potravinami

28. augusta 2019

Plytvanie potravinami prekáža až 98 % Slovákov. Vyplýva to z prieskumu našej spoločnosti, ktorý sme realizovali počas augustovej výstavy Agrokomplex 2019 v Nitre. Do prieskumu sa zapojilo 1 389 návštevníkov, pričom až 1 362 opýtaných si myslí, že je dôležité bojovať proti plytvaniu potravinami, a preto oceňujú aktivity Tesca v tejto oblasti.

Spoločnosť Tesco už dlhodobo bojuje proti plytvaniu potravinami, a to nielen vo svojich prevádzkach, ale naprieč celým dodávateľským reťazcom, od farmy až po tanier zákazníka. „Vysoký záujem návštevníkov Agrokomplexu o aktivity Tesca potvrdil, že spotrebiteľom záleží na udržateľnosti a chcú sa dozvedieť viac o tom, ako môžu sami prispieť k boju proti plytvaniu potravinami. To nás veľmi teší a zároveň utvrdzuje v tom, že všetky naše aktivity zamerané na zvyšovanie povedomia zákazníkov o tejto problematike majú zmysel,“  vysvetľuje Katarína Pšenáková, manažérka spoločenskej zodpovednosti v spoločnosti Tesco.

Návštevníci stánku Tesco sa mohli dozvedieť užitočné tipy, ako správne skladovať potraviny a tým predlžiť ich životnosť. Zároveň sa oboznámili s aktivitami, ktoré realizuje spoločnosť Tesco, aby znížila množstvo potravinového odpadu, a ako sa jej darí napĺňať svoje ciele. „Tesco ako jediný reťazec na Slovensku transparentne zverejňuje dáta o potravinovom odpade už od roku 2017. Vďaka tomu vieme, že za krátke obdobie dvoch rokov sa nám podarilo znížilo potravinový odpad v slovenských prevádzkach o 52 %. To znamená, že spoločnosť naplnila cieľ OSN znížiť objem potravinového odpadu o polovicu, a to o 11 rokov skôr, ako stanovila,“ hovorí Katka Pšenáková. Okrem  optimalizácie interných procesov bojuje Tesco proti plytvaniu potravinami aj prostredníctvom programu darovania potravín. „Sme presvedčení, že kým medzi nami existujú ľudia, ktorí nemajú prostriedky na to, aby si každý deň zabezpečili výživné jedlo, nemalo by sa vyhadzovať nič, čo sa dá bezpečne zjesť,“ dodáva K. Pšenáková.

Tesco aktuálne daruje potraviny už zo 143 obchodov. Cieľom však je, aby sa do projektu do roku 2020 zapojilo  všetkých 150 obchodov. Vďaka partnerstvu s potravinovými bankami spoločnosť Tesco na Slovensku doposiaľ darovala viac ako 2 700 ton potravín, čo predstavuje takmer 6,2 milióna porcií teplého jedla. Návštevníci výstavy Agrokomplex mohli tiež ochutnať „dokonale nedokonalé“ ovocie a zeleninu (Perfectly Imperfect) a presvedčiť sa, že napriek ich nedokonalému tvaru či veľkosti sú rovnako chutné ako výzorovo bezchybné plodiny. Ich konzumáciou navyše pomáhajú dodávateľom znižovať množstvo potravinového odpadu na ich strane.

Ktoré potraviny Slováci najčastejšie vyhadzujú

 • Čerstvé pečivo
 • Nedojedené zvyšky uvareného jedla
 • Ovocie a zeleninu

Ako Slováci najčastejšie znižujú potravinový odpad:

 • Mrazia nadbytočné potraviny a jedlá
 • Kompostujú a recyklujú
 • Prebytky dávajú domácim zvieratkám
 • Nákupy si plánujú – pred nákupom potravín si pripravia zoznam toho, čo potrebujú
 • Ovocie a zeleninu zavárajú alebo sušia
 • Pestujú vlastné ovocie a zeleninu
 • Zaviedli prehľadný systém obsahu chladničky a mrazničky
 • Varia menej často a v menších množstvách
  Zdroj: Tesco prieskum, Agrokomplex 2019/1 389 resp., august 2019