Emócie vo farbách

19. septembra 2019

Síce o tom nepremýšľame často, no farby okolo nás môžu na nás vplývať na dennej báze – na naše nálady, emócie, či správanie. Jednotlivé farby môžu byť prepojené s rôznymi pocitmi a prostredím, nakoľko farby môžu vyvolávať v nás samotných určité pocity, fyziologické reakcie a podnety.

Farby Asociácie Význam
Červená Oslava, akcia, intenzita Dodáva energiu a nadšenie,

vyznačuje vážnosť / naliehavosť (ak sa použije na zdôraznenie v texte)

 

Ružová Stimuluje a zároveň uchováva Podporuje súcit, sebavedomie a motiváciu,

zmierňuje nespavosť,

zmierňuje hnev

Oranžová Energia, zdravie a dôraz Aktivuje sociálne správanie a úroveň              aktivity,

stimuluje chuť do jedla

Žltá Svetlo a energia Stimuluje tvorivosť mysle, príval pozitívnej energie,              podporuje optimizmus
Modrá Rozľahlosť ako obloha/oceán Má upokojujúci              a relaxačný efekt
Zelená Upokojujúca a osviežujúca Vytvára príjemnú a pokojnú atmosféru
Fialová Vznešenosť a kreativita Vytvára pocit pokoja,

zvyšuje sebavedomie

Vzhľadom k účinkom, ktoré na nás a na naše fungvanie farby môžu mať, zástancovia psychológie farieb navrhujú využiť ich vlastnosti s cieľom zefektívniť našu výkonnosť a emocionálnu pohodu ako doma, tak aj v práci. Existuje nekonečné množstvo možností využitia farieb, ktorých niekoľko príkladov uvádzame aj tu.

Využitie farieb pri komunikácii a rodinných väzbách:

  • Teplé tóny (červená, žltá a oranžová), alebo zemité farby (hnedá a béžová) stimulujú konverzáciu, čiže môžu byť použité v obytných miestnostiach a predsieni, kde sa rodinní príslušníci s návštevou stretávajú a rozprávajú.
  • Použitie studených farieb (modrá, zelená, a levanduľová) v spálni má upokojujúce účinky a môže členom domácnosti dopomôcť k oddychu a relaxácii počas príprav pred spaním.

 

Využitie farieb na posilnenie pracovného výkonu:

  • Zelená a upokojujúca modrá podporuje koncentráciu a môže napomáhať pri zvýšení produktivity v pracovnom prostredí. Zelená farba je špeciálne efektívna pre tých, ktorí majú dlhú pracovnú dobu.
  • Žltá udržuje pracovníkov optimisticky a pozitívne naladených a rovnako stimuluje kreativitu.
  • Odporúča sa vyhnúť nevýraznej šedej, béžovej a bielej farbe v kanceláriách, ktoré majú tendenciu vyvolávať pocity smútku a depresie, a to najmä         u žien. U mužov vyvoláva podobný efekt fialové a oranžové pracovné prostredie.
  • Červená je spojená so zvýšenou srdcovou frekvenciu a krvným obehom, na základe čoho môže byť užitočnou farbou v prípade, že práca zahŕňa fyzické aktivity. Je však potrebné mať na zreteli aj jej negatívny vplyv na náladu, kvôli čomu by mala byť používaná s opatrnosťou.

 

Aj keď môžeme mať určité farebné preferencie, pri úprave našich osobných a pracovných priestorov vyberajme farby múdro a vhodne. Adekvátne odtiene môžu pomôcť k dosiahnutiu priaznivejšieho prostredia pre nás, aj naše okolie.

Zdroj: Kwallek, N., Soon, K., & Lewis, C.M. (2007). Work Week Productivity, Visual Complexity, and Individual Environmental Sensitivity in Three Offices of Different Color Interiors. Color Research & Application 32(2), pp. 130 – 143.

Článok napísal a pripravil tím Human Dynamic