Nechaj vešiak v obchode a my ho znova použijeme

4. novembra 2019

Spúšťame iniciatívu opätovného využitia jednorazových vešiakov pre F&F oblečenie, ktoré ponúkame v našich obchodoch.  Vešiaky, na ktorých si naši zákazníci kupujú odevy, sa budú posielať naspäť k dodávateľom, aby ich mohli znova použiť. My sa o celý proces postaráme. Jedinú vec, ktorú musia zákazníci urobiť je nechať pri nákupe svojho oblečenia vešiak pri pokladni.

Túto novinku spúšťame od novembra 2019 vo všetkých našich obchodoch v strednej Európe vrátane Slovenska.

Doteraz dostávali zákazníci Tesca oblečenie spolu s vešiakmi, prípadne ich nechali v obchode, odkiaľ putovali ako plastový odpad do recyklačnej jednotky. Odteraz budú mať zákazníci na výber: stále tu bude možnosť zobrať si vešiaky so sebou, ale môžu sa rozhodnúť inak, nechať ich pri pokladni a vešiaky budú opätovne použité. Tým pádom nebude potrebné také množstvo nových vešiakov ako predtým, čo znamená menej plastu, zníženie spotreby vody a CO2 emisií pri ich výrobe.

Aj my, všetci kolegovia z obchodov, môžeme pomôcť. V prípade, že zákazníci vešiaky  nepotrebujú, povzbuďte ich, aby ich nechali pri pokladni. Pri pokladniach sa vešiaky budú zbierať do vyhradeného košíka a pri samoobslužných pokladniach do modrého boxu. Následne sa všetky vešiaky zhromaždia a prevezú do recyklačnej jednotky na našich distribučných centrách, kde ich naša partnerská recyklačná spoločnosť TIC všetky prevezme, vyčistí a pošle do Ázie, späť k dodávateľom na opätovné využitie.

Vešiaky sú vyrobené z čierneho plastu, ktorý sa ťažko recykluje. Opätovné použitie existujúcich vešiakov je pravdepodobne jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť ich dopad na životné prostredie.

Podľa analýzy spoločnosti TIC, nášho partnera, opätovné využitie vešiakov namiesto ďalšej výroby, znamená nielen zníženie množstva plastu, ktorý putuje na skládky, ale zároveň aj zníženie množstva uhlíkových emisií o 34% a vody o 86%. Tieto odhady zahŕňajú celkový proces od zberu vešiakov až po ich prepravu.

Opätovné použitie vešiakov je ďalším krokom v našom úsilí o zníženie množstva plastového odpadu a dopad obalov našich produktov. Začiatkom tohto roka sa Tesco zaviazalo zmeniť obaly produktov vlastných značiek. Do konca roku 2020 chceme odstrániť všetky ťažko recyklovateľné materiály z obalov produktov vlastnej značky Tesco.