Lucka bloguje: Pestujeme živú záhradu

8. septembra 2020

Vždy som tvrdila, že okolo domu budem mať len trávnik – asi za to mohla pohodlnosť, ktorú som si „vypestovala“ v byte. Všetko sa zmenilo kúpou prvej levandule. Teraz mám záhradu preplnenú kvetinami a s nimi sa tam nasťahovali aj iní malí obyvatelia. V mojej záhrade je naozaj živo.

Tento rok  som sa rozhodla pre výsadbu záhona trvaliek, ktoré sú prospešné pre hmyz. Ak to ešte neviete – včely boli vyhlásené za najdôležitejšie bytosti na Zemi. A zároveň ohrozeným druhom. Kvetinové lúky a lesy rýchlo miznú. Polia sú plné pesticídov, opelenie poľnohospodárskej plodiny sa pre včelu stáva takpovediac  poslednou misiou. Greenpeace dlhodobo pripravuje kampane na ochranu včiel a podporu pestovania rastlín priateľským k včelám. Aj u nás v Tescu je možné kúpiť rastliny s označením „bee friendly“. Zoznam bee friendly kvietkov nájdete aj pod týmto článkom.

Včely  a čmeliaky najviac milujú levandule a muškáty. Skvele sa cítia aj na kvetoch rôznych byliniek. Z vysadeného tymiánu, koriandra, šalvie a yzopu budete mať teda úžitok nielen vy. Tieto rastliny navyše môžete pestovať na balkónoch a oknách bytov, záhrada nie je podmienkou.

Najlepšími opeľovačmi sú včely, ale rovnako aj osy vedia v záhrade urobiť veľa užitočnej práce. Ja s nimi žijem v symbióze už od čias, kedy si na mojom balkóne urobili hniezdo v kvetináči. Odkedy sa u mňa ubytovali, vošky na kvetoch už nikdy neboli problém, muškáty kvitli nádherne. Teraz mám v záhrade pre osy špeciálny domček schovaný medzi okrasnou trávou. Majú tam pokoj a sú dostatočne ďaleko, aby nás obťažovali. Robia si v záhrade svoju prácu ako okrídlení údržbári. Osa vás zbaví vošiek na kvetoch a rastlinách.

Aj umiestnenie domčeka pre hmyz vo vašej záhrade či na balkóne je naša  pomoc včelám.  Úkryt tu nájdu včely samotárky aj iné drobné živočíchy, ktoré zastihne nepriaznivé počasie. Dôležité je, aby bol ľahko dostupný pre lezúci aj okrídlený hmyz. Ideálne je tiež zvoliť slnečné a čiastočne chránené miesto. Aby aj v prípade zmoknutia mohol rýchlo preschnúť. Môžete ho kúpiť v záhradníctve, alebo si vyrobiť vlastný domček podľa návodov na internete. Je to skvelý tip na spoločnú aktivitu s deťmi.  Použiť môžete rôzny prírodný materiál, ale aj staré tehly. Nezabúdajte však na prednú časť umiestniť mriežku, aby sa miesto úkrytu pre hmyz nestalo vtáčím kŕmidlom.

Nahusto vysadené okrasné trávy budú skrýšou i zábavou pre mačky. V lete im poskytnú tienisté miesto na odpočinok. Ak ich chcete potešiť (vlastné alebo aj  mačky tuláčky) zasaďte si do záhrady mačaciu drogu Kocúrnik obyčajný. Nemusíte mať obavy, nie je pre ne nijak nebezpečný. Jeho pestovanie je nenáročné a kvitne naozaj dlho. Moje mačky pod ním  často polihujú a ohrýzajú lístky. Táto rastlina je užitočná hneď trikrát. Na mačky má upokojujúce až sedatívne  účinky, ale  milujú ju aj včely. Drobné fialové kvietky Kocúrnika sú pre ne lákadlom. Ľudia zase využijú jeho liečivé účinky – zmierňuje horúčku, podporuje potenie, upokojuje organizmus.

Buďme ohľaduplní aj k iným zvieratám.  Keď urobíte v záhrade malé napájadlo, môžete sa tešiť na okrídlených návštevníkov. Napájadlá sú aj pekným estetickým prvkom záhrady. Nezabudnite však vodu pravidelne meniť, aby bola čerstvá a neprehriata. Malá miska vody v tráve môže osviežiť aj ježkov a žaby.

Najdôležitejšou zásadou záhrady prospešnej pre živočíchy je nepoužívať postreky. V záhrade sa  dá udržať zdravá rovnováha aj bez neho.

Účastník súťaže blogerka Lucka Hámorská

foto: Greenpeace, pinterest.com, archív Lucky Hámorskej