Plán malých pomocí: Poukazujeme na dôležité témy v spoločnosti

12. septembra 2020

Svetový deň včiel

Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR sme pri príležitosti Svetového dňa včiel a Medzinárodného dňa biodiverzity upozornili na význam opeľovačov, a to symbolicky pri prázdnych regáloch v našom lamačskom hypermarkete v Bratislave. Chceli sme tak našim zákazníkom ukázať, ako by vyzerali obchody, ak by došlo k vymiznutiu všetkých včiel a motýľov. Opeľovače sú neoddeliteľnou súčasťou zdravých ekosystémov a hrajú významnú úlohu pre udržateľné poľnohospodárstvo a výrobu potravín. Významne prispievajú k udržaniu ekologickej rovnováhy, a teda aj k dostupnosti kvalitných potravín a k zdraviu obyvateľstva. Bez práce opeľovačov by na pultoch chýbalo ovocie, zelenina, koreniny, oleje, ovocné šťavy, džúsy, kakao, všetky výrobky s cukrom, kvalitné mäso, mak, káva, čaj, horčica, víno, pivo, medové produkty, oblečenie z bavlny či výrobky z kaučuku. V Európe je ohrozených až 40 % včiel a 30 % motýľov. Na túto skutočnosť sme chceli poukázať a upozorniť na ich dôležitosť našich zákazníkov.

30. výročie Nežnej revolúcie

17. novembra si každý rok na Slovensku pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu a všetkých ľudí, ktorí sa odvážili postaviť za hodnoty slobody. K pripomenutiu významu odkazu udalostí 17. novembra 1989 sa pridalo aj Tesco, a to symbolicky – zákazníci dostali pri nákupe mandarínku. „Pred 30 rokmi bola mandarínka, tak ako sloboda, vzácnosťou a nedostatkovou komoditou. Mnohí si dobre pamätáme dlhé rady na mandarínky pred Vianocami. Mandarínky sú dnes už celoročne a bežne dostupné v obchodoch, sloboda taká samozrejmá nie je, a preto si ju vážme,“ uviedol Martin Kuruc, výkonný riaditeľ Tesca na Slovensku.

Cieľom kampane Tesca bolo symbolicky poukázať na to, ako veľa sa toho v živote Slovákov zmenilo od 17. novembra 1989, ale hlavne na to, že slobodu si treba vážiť, pretože ani dnes nie je samozrejmosťou. Hoci mandarínky, ktoré boli v minulosti vzácne rovnako ako sloboda, sú už dnes ľahko dostupné, sloboda stále nie je. Vážme si, že ju máme.