Tesco sa pripojilo k Svetovému dňu predčasne narodených detí

16. novembra 2020

Zatiaľ, čo na Slovensku si väčšina z nás 17. novembra pripomína najmä Deň boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodný deň študentstva, pre mnoho rodín s deťmi po celom svete má tento deň úplne iný význam. Práve na tento deň totiž pripadá Svetový deň predčasne narodených detí. Tento rok sme sa rozhodli podporiť mamičky na Slovensku aj v Česku, ktorých bábätká sa už nemohli dočkať na to, ako ich prvýkrát uvidia. Tesco im darovalo balíčky Fred & Flo, aby im uľahčilo starostlivosť o ich malé bábätká, keď si ho konečne budú môcť odviezť z nemocnice domov.

Tesco pomôže s obstaraním výbavičky celkom 340 mamičkám v Česku a 100 mamičkám na Slovensku. Dohromady sme tak do českých a slovenských pôrodníc rozoslali 440 balíčkov s produktmi značky Fred & Flo. Mamičky v nich nájdu napríklad plienky, prebaľovacie podložky, krém proti zapareninám, telový olej, vlhčené obrúsky a míľnikové kartičky, ktoré skvele doplnia ich rodinné fotografie. Balíčky sme dodali celkovo do 14 českých a 9 slovenských pôrodníc. V Česku to sú napríklad Fakultná nemocnica Ostrava, Fakultná nemocnica Brno, Nemocnica Na Bulovce, Krajská nemocnica Most a Baťova nemocnica Zlín. Na Slovensku balíčky zamierili napríklad do neonatologickej kliniky JLF UK a UN Martin, Kliniky neonatológia LF UPJŠ a DFN Košice a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Tradične sa tehotenstvo označuje za najkrajšie obdobie v živote ženy. Zväčšujúce sa bruško, v ktorom rastie malý človiečik, zvyčajne dojíma nielen najbližšiu rodinu a kamarátky, ale aj cudzí ľudia sa obvykle k tehotným správajú s väčšou zhovievavosť a láskavosťou. Pravdou ale býva, že už od začiatku tehotenstva sa budúca mamička strachuje, aby všetko dopadlo dobre a bábätko prišlo na svet zdravé. Aby sa tak stalo, je potrebná súhra mnohých faktorov, ktoré do seba musia perfektne zapadnúť. A ak všetko dopadne dobre, bábätko sa narodí po 38. týždni tehotenstva.

Na celom svete sa však do 37. týždňa tehotenstva každý rok narodí 15 miliónov bábätiek, čo je viac ako 1 bábätko z 10. Hoci celosvetovo úroveň starostlivosti o predčasne narodené deti stúpa, približne milión týchto detí si ich rodičia nikdy nemôžu odviezť domov. Najvyššia čísla majú najmä rozvojové krajiny, ale aj na Slovensku sa predčasne narodí stále mnoho detí.

Najmenšie dieťatko, ktoré sa v našej pôrodnici podarilo zachrániť, bolo s pôrodnou hmotnosťou 470 g. Narodilo sa v 24. týždni tehotenstva, teda o 16 týždňov skôr. Jednotka intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti pre novorodencov, kde strávia predčasne narodené deti spravidla niekoľko týždňov života, je veľmi dobre vybavená najmodernejšou prístrojovou technikou, ktorá pomáha týmto deťom zvládnuť zdravotné ťažkosti, vyplývajúce z nezrelosti jednotlivých telesných funkcií,“ uviedla vrchná sestra Jana Kučová, Ph. D. z neonatologického oddelenia Fakultnej nemocnice Ostrava.

Dnes majú takzvané „bábätká do dlane“ od ukončeného 24. týždňa tehotenstva veľkú šancu na prežitie, a to hlavne vďaka intenzívnej lekárskej starostlivosti. S každým ďalším týždňom tehotenstva šance bábätka rapídne stúpajú, v 28. týždeň sú šance na prežitie až 95 %. V rozvinutých krajinách už nie sú nedonosené deti zvyčajne ťažko zdravotne postihnuté, ale napriek tomu mávajú častejšie zdravotné problémy. Veľkým prínosom je pre nich nielen lekárska starostlivosť, ale aj skorý kontakt s rodičmi.

Avšak u nedonosených detí nie je fyzický kontakt s rodičmi tak samozrejmý a bezpečný. „Telesný kontakt patrí medzi základné prvky vývojovej starostlivosť u nezrelých novorodencov a snažíme sa ho sprostredkovať ihneď po pôrode. A to aj v prípade prístrojovej podpory dýchania u nezrelého novorodenca. Ďalej podporujeme rodičia v klokankovaní. Jedná sa o telesný kontakt skin to skin. Predpokladom pre začatie klokankovania je stabilizovaný zdravotný stav dieťaťa a samozrejme aj mamičky. Do klokankovania sa však zapájajú aj oteckovia nezrelých detí, ktorí tak môžu mamičku zastúpiť. Ak nie je klokankovania z akéhokoľvek dôvodu možné, môžeme ho nahradiť aj inou formou kontaktu, od jednoduchého hladenia dieťaťa v inkubátore po privinutie sa k bábätku v inkubátore, ktorý je možné pre tieto účely ľahko upraviť,“ dodáva Jana Kučová.

Skúseností s nedonoseným bábätkom má aj naša kolegyňa Tereza, ktorá pracuje na pozícii Own Brand Manager: „V roku 2016 sa mi narodilo 800 gramov šťastia, moja Sofinka. Preto viem, aké to je sedieť dlhé hodiny pri inkubátora, nespať kvôli strachu a každý deň v sebe hľadať silu neprestať veriť v dobrý koniec. A tiež sa tešiť, až si s bábätkom budeme môcť doma užiť spoločné okamihy a radovať sa z výbavičky.“

Veríme, že darčekové balíčky mamičky potešia a zároveň im pomôžu s výberom kvalitnej kozmetiky pre ich bábätká. Práve s kozmetikou totiž deti prichádzajú do styku každý deň a je  preto veľmi dôležité, aby nielen príjemne voňala, ale hlavne aby obsahovala iba kvalitné prvky a jemne sa starala o pokožku bábätka.