Výsadba ovocných stromov v novom komunitnom centre na Zlatých Pieskoch

10. decembra 2020

Pred pár dňami sme spustili prvú fázu revitalizácie nášho spoločného komunitného centra na Zlatých pieskoch s cieľom zveľadiť vonkajší priestor a vytvoriť miesto, kde budú všetci kolegovia a to nie len z centrálnej kancelárie ale aj z obchodov radi tráviť čas.

V prvom kroku sme začali s výsadbou ovocných stromov, pre ktorú je najideálnejší čas realizácie práve jesenné obdobie. Pri výsadbe sme spolupracovali s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica. Do plánovanej výsadby sa ako dobrovoľníci zapojili viaceré kolegyne a kolegovia z centrálnej kancelárie a HM Zlaté Piesky, ktorých neodradilo chladnejšie počasie a veľa blata na topánkach.

Sadenie bolo spojené s workshopom pestovania ovocných stromov, výstavou plodov starých odrôd, ochutnávkou muštov či sušeného ovocia.

Toto je len začiatok. Kolegovia spoločne vysadilih 33 drevín, medzi ktorými boli staré odrody jabloní ako Grávštýnske, Hetlina či Parména zlatá zimná. Z hrušiek tu pribudli  odrody Amanliská, Clappova a Charneuská. Okrem toho vysadili aj stromy a ovocné kry menej známych druhov. Na ploche tak budú rásť mišpule, muchovníky, dule, hlohy i hlošiny. Tie budú slúžiť slúžiť ako sad nielen zamestnancom, ale aj opeľovačom rôznych druhov hmyzu.  Aby ich bolo viac, na jar  sa v tomto priestore tu osadia  v spolupráci so včelárom z projektu Mestské včely aj včelie úle. Včely majú totiž v posledných rokoch v mestách priaznivejšie podmienky pre život a pestrejšiu pastvu, ako v intenzívne obhospodarovanej poľnohospodárskej krajine. Okrem drevín tu pre ne vznikne aj „včelí bufet“ z kvitnúcich druhov rastlín. V ďalšej fáze projektu plánujeme  plochu doplniť aj o mobiliár, miesta pre oddych a prvky drobnej architektúry.