VIANOCE. Ako ušetriť a priniesť radosť…

14. decembra 2020

V predvianočnom období môže byť náročné odolať rôznym ponukám a stáva sa, že nakupujeme aj to, čo v skutočnosti nepotrebujeme. Prinášame niekoľko užitočných tipov, ktoré vás môžu inšpirovať:

Stanovte si rozpočet – vopred si určite sumu, ktorú môžete minúť a držte sa ho. Pred nákupom si všetko starostlivo premyslite a nakupujte iba potrebné veci. Následne si veďte evidenciu a snažte sa byť dôsledný/á. Platba v hotovosti vám môže pomôcť lepšie kontrolovať výdavky a zabezpečiť, aby ste neprekročili svoj vopred stanovený rozpočet.

Nepodľahnite „vianočným pôžičkám“ – sú síce ľahko dostupné, ale s vysokými úrokovými sadzbami, čím sa vaše Vianoce mnohonásobne predražia. Môžete sa ľahko ocitnúť v začarovanom kruhu dlhov, ktoré vás budú trápiť dlho potom, ako budete nakúpený tovar využívať.

Dohodnite si limit na darčeky s rodinou a priateľmi – obmedzíte tak svoje výdavky a darčeky budete vyberať dôslednejšie. Pridanou hodnotou môže byť aj to, že sa nikto nebude cítiť finančne menejcenne, čo vie priniesť do vášho domova viac pokoja.

Dajte si pozor na marketing – spoločnosti využívajú rôzne kampane, aby prilákali zákazníkov. Vyvarujte sa reklamám ako 50% zľava, 1+1 zadarmo, teraz nič neplatíte, a rôznym iným ponukám, kvôli ktorým nakúpite viac, ako potrebujete.

Zapojte svoju kreativitu – vytvorte si vianočnú výzdobu z ľahko dostupných alebo prírodných materiálov. Nazbierajte si napríklad niekoľko vetvičiek, šišiek, orechov, prípadne vysušte pomaranče alebo použite škoricu.

Buďte originálny/a – darujte vlastnoručne vyrobené darčeky (napr. pečený čaj, domáci likér, voňavé mydlá, sviečky alebo kozmetiku, šperky alebo dekorácie), vlastnú darčekovú poukážku vašej pomoci (napr. upratanie, umytie okien, navarenie večere, raňajky do postele, kosenie trávy, masáž, nákup, kúpeľ so sviečkami a pod.), pretože aj malou službou viete urobiť veľkú radosť.

Darujte darček niekomu v núdzi – nájdite vo vašej domácnosti niečo, čím môžete obdarovať druhého. Prinesie to do vašej rodiny skutočný zmysel Vianoc a uvedomíte si, ako veľa už máte.

Tip do budúceho roka
Šetrite a plánujte dopredu – každý mesiac si odložte určitú čiastku peňazí na špeciálne miesto. Počas celého roka si starostlivo zapisujte tipy a postrehy na darčeky pre svojich blízkych. Doprajte si dostatok času a každý mesiac nakúpte niekoľko z naplánovaných darčekov. Vyhnete sa tak nákupu zbytočností a stresu z nakupovania na poslednú chvíľu.

Hodnoty Vianoc
Obdobie Vianoc je častokrát nazývané aj obdobím hojnosti. Vianočná harmónia, pokoj a radosť sú však vytvárané tým, ako sa cítite a s kým vám je dobre okolo vianočného stola a nie tým, čo pripravíte alebo dostanete. Skutočné hodnoty Vianoc neležia v darčekoch pod stromčekom, ale v láske vo vašich srdciach.

Ak sa cítite byť v strese, preťažený/á alebo osamelý/á počas sviatkov, zavolajte na bezplatnú 24/7 linku alebo nám napíšte e-mail.
poradna@humandynamic.sk    0800 133 322   www.humandynamic.sk