Ako žiť bez dlhov

19. marca 2021

Všade okolo nás, či už na sociálnych sieťach, v televízii alebo v tlači, sme bombardovaní nekonečnými reklamami, ktoré nás navádzajú, aby sme “bezproblémovo”, “ihneď schválené”, “s nízkym úrokom” zobrali úver. Pohodlnosť a ľahkosť pôžičiek a úverov síce uľahčuje ľuďom prístup k týmto možnostiam, avšak mnohí sa práve preto ocitli v začarovanom kruhu dlhov. Kompetentné spravovanie vlastných financií môže pomôcť znížiť potrebu naberania dlhov, získať finančnú slobodu a naučiť sa žiť bez dlhov.
Tu je niekoľko užitočných tipov, ktoré môžu pomôcť:

1. Pripravte si vlastný finančný audit
Sledujte si všetky svoje výdavky počas 3-mesačného obdobia. Môžete si pripraviť vlastný hárok alebo použiť aplikáciu vo vašom telefóne, kde zadáte každý výdavok a kategórie výdavkov sa Vám budú spočítavať. Budete mať lepší prehľad o vašom míňaní a lepšie rozoznáte oblasti, kde môžete ušetriť. Nezabudnite na kávičky, novinky, cigaretky a drobnosti pre druhých…

2. Pravidelne šetrite
Odložte si 20% vášho príjmu hneď ako dostanete výplatu ešte predtým, ako začnete platiť svoje mesačné účty a výdavky. Vytvorte si sporiaci účet, kde je táto čiastka automaticky depozitovaná každý mesiac. Váš mozog sa nastaví tak, že bude počítať s 80% vášho príjmu a začnete viac šetriť.

3. Rozlíšte rozdiel medzi potrebou a túžbou
Keď sa rozhodujete niečo si kúpiť, stanovte si, či je to skutočná potreba (ako napr. nájom, jedlo, elektrina, atď), alebo je to vaša túžba (ako napr. auto, nový nábytok, dovolenka, nové oblečenie, atď). Ak chcete viac ušetriť, limitujte vaše “túžbové” výdavky.

4. Odďaľujte uspokojenie
Keď počkáte a kúpite za hotovosť, ušetríte úrok, budete mať lepšie východisko vyjednávania, kúpite menej a naučíte sa viac šetriť. Začnite šetriť už dnes na niečo, čo vás čaká, aby ste si to kúpili vtedy, keď máte dostatok hotovosti.

5. Zaplaťte dlhy s najvyššou úrokovou sadzbou
Pripravte si audit vašich dlhov a začnite splácať tie, ktoré majú najvyššiu úrokovú sadzbu. Typicky sú to kreditné karty alebo nebankovky. Ak nie ste schopný vyplatiť nákup cez kreditnú kartu v plnej výške každý mesiac, zbavte sa ich a používajte hotovosť.

6. Na vašich rozhodnutiach záleží
Keď sa rozhodnete zlepšiť svoj finančný status, môžete robiť aj malé kroky každý deň, ktoré vás privedú k vysnívanej finančnej slobode v budúcnosti. Môžete skúsiť napríklad:

 Vlastný obed do práce namiesto reštaurácie
 Vlastnú kávu namiesto kupovania v kaviarni
 Nastaviť si limit výdavkov predtým, ako sa poradíte s partnerom/partnerkou
 Platiť len v hotovosti (skúste to 1 mesiac)
 Nechať si čas 2-3 dni predtým, ako si niečo kúpite
 Učiť svoje deti o finančnom hospodárení (viac v nasledujúcom článku)

Kľúčom k finančnej slobode je niekde začať. Kdekoľvek sa v živote nachádzate, nikdy nie je neskoro začať zlepšovať vašu budúcnosť. Dlhy sú ako reťaze okolo krku. Finančná sloboda nemá nič dočinenia s tým, koľko zarábate, ale s tým, či žijete život bez dlhov, žijete v rámci svojich finančných možností a viete ušetriť natoľko, že ste schopný dávať aj iným.