Zapojte sa aj vy do iniciatívy Hodina Zeme!

26. marca 2021

V sobotu 27. marca 2021 o 20.30 hod. miestneho času si svet opäť pripomenie Hodinu Zeme. V tento deň sa zvyknú dominanty miest zahaliť do tmy a ľudia upriamia pozornosť na to, čo môžu urobiť pre záchranu planéty. 

„Hodina Zeme je iniciatívou Svetového fondu na ochranu prírody (WWF ), ktorá nám má pripomenúť, že spôsob, akým sa správame k prírode, ohrozuje celú planétu vrátane nás samých. Na Hodinu Zeme poslednú marcovú sobotu presne o 20.30 hod. miestneho času zhasínajú ikonické pamiatky vo viac ako 190 krajinách po celom svete. A nielen tie, svetoví lídri zhasínajú svoje oficiálne rezidencie, ľudia po celom svete svoje domácnosti, ale aj firmy svoje reklamné pútače. Všetci spolu upriamime pozornosť na to, čo môžeme urobiť pre záchranu planéty. Je najvyšší čas, aby sme si uvedomili, že náš vzťah k prírode je nebezpečne nevyvážený a my sme posledná generácia, ktorá má šancu zvrátiť vývoj,“ priblížila nám Mirka Plassmann, riaditeľka WWF na Slovensku.

Tento rok sa k iniciatíve pripojí aj Tesco v Maďarsku, Česku a na Slovensku. Od soboty 27. marca až do pondelka 29. marca zostanú logá Tesco vypnuté na 58 hypermarketoch po celom Slovensku. V praxi to znamená ušetrených až 1.404 kWh elektrickej energie.

A čo môžem urobiť každý deň, ako jednotlivec, ak chcem pomôcť planéte?

Odporúčanie Mirky Plassmann z WWF sú tzv. tri R v angličtine (teda Reduce, Reuse, Recycle) alebo po slovensky – redukuj, použi znovu a recykluj. To znamená, že by sme mali vždy premýšľať nad tým, čo skutočne potrebujeme a aká je životnosť a kvalita výrobku, ktorý si kúpime. A ako s ním naložíme potom, ako ho prestaneme využívať.

Mnohokrát si neuvedomuje, že stačí len malý skutok, ako zhasnúť svetlo v domácnosti na jednu hodinu, chodiť viac peši alebo na bicykli namiesto autom, začať triediť odpad, rozmyslieť si, či vec, ktorú idem kúpiť, si nemôžem požičať, či skutočne potrebujem ešte ďalší pár topánok, ktoré aj tak nevynosím. Pridajte sa aj vy, naši kolegovia, k tejto iniciatíve a urobme tak niečo pre našu planétu. Neváhajte a zdieľajte s nami vaše rady a odporúčania, ako môžeme ako jednotlivci pomôcť našej planéte. Neváhajte a pridajte svoj komentár pod článok a

PODPORTE HODINU ZEME: DAJTE ŠANCU ZRANENÝM ZVIERATÁM

stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej práve v deň Hodiny Zeme spúšťajú kampaň Šanca pre zranené zvieratá na portáli StartLab www.startlab.sk/zranenezvierata, ktorá potrvá do konca apríla. Vyzbierané príspevky budú použité na rozšírenie stanice o malý lesík, ktorý poskytne vhodný priestor najmä väčším druhom zvierat v čase rehabilitácie. Priestor je potrebné oplotiť a vybudovať prístrešok. Časť peňazí bude použitá na dokončenie návštevnej zóny, kde pribudnú náučne prvky pre deti. Každoročne stanicu navštívi viac ako dvetisíc návštevníkov, najmä rodín s deťmi a školské triedy. Kampaň môže podporiť každý jednotlivec i firma.

Záchranná stanica funguje v Zázrivej na Orave od roku 2001 a zameriava sa na záchranu poranených či chorých voľne žijúcich zvierat a opustených mláďat, ich rehabilitáciu a návrat do prírody. Od vzniku zachránila už viac ako dvetisíc zvierat, dominujú vtáky, a to najmä dravce – orol skalný, myšiak lesný či sokol myšiar, ale i ostatné vtáky. Nasledujú cicavce, obojživelníky a plazy. Starali sa tu už o zranené vydry, ježkov, veveričky, ale aj o dve vĺčatá, rysicu Leu či deväť medvedích mláďat.

WWF Slovensko sa venuje ochrane vôd, lesov a šeliem. Navrhuje opatrenia pre lepšiu ochranu migračných trás, po ktorých sa šelmy, ale i ďalšie druhy zvierat presúvajú v krajine a realizuje opatrenia na  ochranu lesov a vôd, ktoré sú ich prirodzeným domovom. Spolupráca so záchrannou stanicou je pre tím WWF prirodzenou súčasťou práce.

VIAC INFORMÁCIÍ:

WWF Slovensko

Hodina Zeme Slovensko

Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej