Tesco opäť poskytlo humanitárny materiál na pomoc Bosne a Hercegovine na zvládnutie dôsledkov migračnej krízy a pandémie nového koronavírusu

21. septembra 2021

Z Logistickej základne pre krízové situácie Ministerstva vnútra SR bola 20. septembra 2021 vypravená materiálna humanitárna pomoc pre Bosnu a Hercegovinu určená na zvládnutie dopadov migračnej krízy a pandémie COVID-19. „Bosna a Hercegovina je dôležitým partnerom Slovenska, ktorý v súčasnosti čelí nielen politickej, ale aj migračnej kríze. Tá sa prehlbuje aj v dôsledku pokračujúcej pandémie nového koronavírusu. Nie je to po prvý raz, čo Slovensko pomáha najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva – utečencom a migrantom v tejto krajine,“ uviedla počas oficiálneho vypravenia materiálnej humanitárnej pomoci štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková.

Realizácia materiálnej humanitárnej pomoci pre Bosnu a Hercegovinu je hmatateľným výsledkom promptnej koordinácie slovenských rezortov zahraničných vecí, vnútra a obrany, ako aj spoločnosti Tesco Stores SR a.s. Vypravovaná pomoc, vyčlenená zo zásob Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, v hodnote viac ako 35-tisíc eur, zahŕňa najmä spacie vaky, karimatky, prikrývky, termosky, školské potreby pre deti a materiál civilnej ochrany. Zásielku dopĺňa 300 kusov hygienických balíčkov od Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch SR, ako aj hračky a oblečenie pre ženy a deti, ktoré darovala spoločnosť Tesco Stores SR a.s.

„V tomto roku pomáhame Bosne a Hercegovine už druhýkrát. Vo februári 2021 sme poskytli humanitárny materiál vo výške vyše 35-tisíc eur pre sociálne najslabšie vrstvy obyvateľstva z miest Foča a Mostar, ako aj migrantov a utečencov z migračného centra Blažuj. Uvedenými humanitárnymi aktivitami sa Slovensko radí medzi krajiny, ktoré operatívne reagujú na naliehavé výzvy svojich partnerských krajín a preukazujú im tak podporu a solidaritu,“ zdôraznila štátna tajomníčka I. Brocková.

Humanitárna pomoc, ktorá sa poskytuje ako súčasť oficiálnej rozvojovej spolupráce SR pod značkou SlovakAid, bude v stredu 22. septembra 2021 doručená do dočasného migračného centra Lipa pri meste Bihać. Slovensko takto prispeje k zlepšeniu životných podmienok žien a detí, ktoré sa dočasne nachádzajú v tomto zariadení. Dopravné náklady materiálnej humanitárnej pomoci do Bosny a Hercegoviny pokryje Európska únia do výšky 75%.

 

ZDROJ: MZV

https://www.mzv.sk/zahranicna_politika/ludske_prava-ludske_prava__aktualne_spravy/-/asset_publisher/OrQIpNqiT3eP/content/slovensko-posiela-materialnu-humanitarnu-pomoc-bosne-a-hercegovine-na-zvladnutie-dosledkov-migracnej-krizy-a-pandemie-noveho-koronavirusu